Home

Vision DC Roadster

„Motor boxer je srdcem značky BMW Motorrad – naprostým základem jejího charakteru. Ale BMW Motorrad, to jsou i vizionářské koncepty motocyklů s nulovými emisemi. V tomto kontextu vyvstává jediná otázka: co by se stalo, kdybychom měli nahradit motor boxer elektrickým motorem a nezbytnou baterií? Vision Bike ukazuje, že jsme schopni zachovat identitu a ikonický vzhled BMW Motorrad v jejich nezaměnitelné formě a zároveň představit vzrušující nový druh potěšení z jízdy,“ vysvětluje Edgar Heinrich, šéfdesignér BMW Motorrad. „Koneckonců, kdokoliv, kdo si to kdy vyzkoušel v praxi, ví, že jízda na dvou kolech je stále stejně vzrušující i na elektřinu! Mohutný přísun točivého momentu hned od začátku přináší dechberoucí zrychlení. Až téměř brutální přísun výkonu vytváří zcela novou úroveň dynamických zážitků. A BMW Motorrad Vision DC Roadster dává této zkušenosti tvář.“

Nová jízda, povědomý vzhled. 

U motocyklu je motor centrálním motivem – je to jeho základní prvek, který tvoří úhelný kámen celé architektury. Komponenty elektrického pohonu však mají zcela jiné požadavky, pokud jde o prostor na instalaci. Zatímco u standardního motocyklu je velikost motoru určena převážně jeho objemem, u elektricky poháněného vozidla zabírají nejvíce místa baterie. Elektrický motor samotný je relativně kompaktní. Na tomto novém základě je BMW Motorrad Vision DC Roadster schopen udělat onen přechod – zachovat si ikonický vzhled boxeru a zároveň mu dát novou funkci. Proto je Vision Bike okamžitě rozpoznatelný jako motocykl od BMW, který až při bližším pohledu odhaluje svoji elektrickou koncepci.

V místě, kde by dříve býval motor, je nyní vertikálně uložená, podélně orientovaná baterie. Pro účely chlazení z ní vystupují dva boční prvky s chladicími žebry a integrovanými ventilátory. Stejně jako u motoru boxer modelu BMW E 32, na jehož vývoj dohlížel Max Friz v roce 1923, jsou chladicí prvky umístěny v proudu vzduchu.

Elektrický motor válcového tvaru se nachází pod baterií a je přímo připojen k hnací hřídeli. BMW Motorrad Vision DC Roadster tak demonstruje chytrou architekturu pohonného ústrojí, která vizuálně odráží historii BMW Motorrad a zároveň jde o další krok dál.

Vysoce výkonný s dotekem lehkosti. 

Celkový vzhled BMW Motorrad Vision DC Roadster vyzařuje dojem lehkosti, který zdůrazňuje jízdní dynamiku. Prvky, jako je sedlo nebo chladicí systém, vypadají, jako kdyby se vznášely kolem baterie. Na rámu samotném vytvářejí podélně vybroušené drážky fascinující vizuální efekt, který motocykl vizuálně odlehčuje a zdůrazňuje jeho podélnou dynamiku. Tento dojem je dále podtržen otvory ve frézovaném hliníkovém rámu a trubkové konstrukci sestavené nad ním. Špičkové materiály jako karbon a hliník snižují celkovou hmotnost a dodávají BMW Motorrad Vision DC Roadster technickou estetiku. Zároveň tu jsou kontrastní červené prvky a broušený hliník na vybraných místech, jako je baterie, rám a chladicí systémy, které společně zdůrazňují inovativní geometrii motocyklu.

Chytré vybavení pro jezdce. 

Funkční dvoudílná kombinéza není na první pohled rozpoznatelná jako ochranné oblečení: především působí jako moderní, emocionální módní outfit. Lehká bunda s výraznou grafikou v iridescentním zbarvení a stylové černé kalhoty kombinují módní styl s novou funkčností. Ochranné prvky jsou všity téměř neviditelně, zatímco integrované technologie umožňují nabídnout nejrůznější funkce osvětlení, stejně jako podporu digitální konektivity budoucnosti. Vybavení tohoto konceptu dovršuje asymetrický batoh, který je k bundě připevněn magnety a nabízí odkládací prostor a další funkce. Díky permanentním magnetům lze batoh snadno obléci či odložit.

Symbol nové generace. 

BMW Motorrad Vision DC Roadster je vizionářský symbol budoucnosti BMW Motorrad na poli alternativních pohonů. Představuje zážitek z elektrické jízdy v ryzí, autentické formě, a vytváří tak nový a jedinečný estetický styl, který je stále pevně usazen v nejlepších tradicích BMW.